Přeskočit na obsah

Deep Space Industries

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Deep Space Industries
Základní údaje
Právní formasoukromá společnost
Datum založení22. ledna 2013
Datum zániku1. ledna 2019
ZakladateléRick Tumlinson
Bryan Versteeg
Adresa sídlaMountain View, Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Oblast činnostiletecký výrobce
Identifikátory
Oficiální webdeepspaceindustries.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Deep Space Industries neboli DSI[1] byla americká soukromá společnost působící v odvětvích vesmírných technologií a průzkumu vesmíru. Roku 2019 je 1. ledna odkoupila společnost Bradford Space.[2]

Společnost vyvíjí a buduje technologii kosmických lodí, která umožňuje soukromým společnostem i vládním agenturám přístup k cílům v celé sluneční soustavě. Cílem DSI je demokratizovat přístup do hlubokého vesmíru zásadní změnou metod, jakými se k cestám do hlubokého vesmíru stavíme a podstatným snížením nákladů.

Vznik společnosti byl oficiálně oznámen 22. ledna 2013.[3] DSI strávil 3 a půl roku zkoumáním využití vesmírných zdrojů (těžba asteroidů). Na konci roku 2015 získala společnost DSI rizikové financování,[4] aby zahájila vývoj pohonného systému a kosmických lodí schopných samostatně cestovat z nízké oběžné dráhy Země (LEO= low Earth orbit) do hlubokého vesmíru.

Od roku 2013 byl generálním ředitelem společnosti David Gump, dříve řídil společnosti jako Transformational Space Corporation a Astrobotic Technology. Předsedou se stal Rick N. Tumlinson, zakladatel Nadace vesmírných hranic a dalších podobných organizací. Někdy těsně před začátkem srpna roku 2016 se generálním ředitelem stal Daniel Faber. V lednu 2017 Fabera nahradil Bill Miller.

Vesmírné lodě a technologie

[editovat | editovat zdroj]

V červnu 2018 společnost Deep Space Industries začala pracovat na řadě technologií, jejichž cílem je snížit náklady na přístup k oběžným drahám a hlubokému vesmíru pro soukromé společnosti i vládní agentury.

Xplorer je kosmická loď, která je navržena k použití vlastního pohonného systému k cestování z nízké oběžné dráhy Země (LEO) na trajektorii odletu od Země nebo do vyšších oběžných drah Země, jako je geostacionární oběžná dráha (GEO). Xplorer je postaven tak, aby umožňoval průzkum a operace s vysokým delta-V na nízkých oběžných drahách Země, geosynchronní oběžné dráze, blízkozemských asteroidech a v hlubokých vesmírných destinacích, jako jsou oběžné dráhy Měsíce, Venuše nebo Mars.

Xplorer je vybaven tak, aby poskytl užitečné zatížení 10 kg, schopnost delta-V přibližně 5 km / s, s větší hmotností užitečného zatížení při nižších požadavcích na delta-V. Xplorer také poskytuje komunikaci v hlubokém vesmíru, navigaci, řízení polohy, řízení teploty a sílu užitečného zatížení. Systém řízení reakce Xplorer poskytuje šest stupňů volnosti při manévrování v blízkosti nebeských objektů. Xplorer je schopen zahájit provoz na různých komerčních spolujízdách na nízkou oběžnou dráhu Země a odděluje časování od zvedání oběžné dráhy a odletových manévrů Země.

Comet je elektrotermický pohonný systém pro bezpečné vypuštění, navržený pro zvyšování výšky orbity a prodloužení života. Používá vodu jako pohonnou látku a je škálovatelný pro CubeSats na malé mikro-satelity s flexibilním rozhraním vhodným pro širokou škálu kosmických lodí. Systém je schválen k letu na více nosných prostředcích jako součást sekundární nebo spolujízdné kosmické lodi.

Oznámení DSI se nesetkalo pouze s chválou ale i kritikou. Několik nejmenovaných vědců zpochybnilo, zda by bylo možné dosáhnout nákladově efektivní těžby asteroidů, a to vzhledem k konkurenci na pozemských trzích a vysokým nákladům na návrat vysoce hodnotných minerálů na Zemi.[5] Společnost DSI však na tato tvrzení reagovala tím, že většina vytěžených materiálů - zejména vody - by byla určena pro použití ve vesmíru, čímž by se zabránilo enormním nákladům na palivo při opakovaném návratu a úniku z gravitačního pole Země a navíc, že servis komunikačních satelitních konstelací by společnosti mohl vydělat 5 až 8 milionů dolarů měsíčně.[6]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Deep Space Industries na anglické Wikipedii.

  1. NEWS, Kitco. Asteroid Mining Becoming More Of A Reality. Forbes [online]. [cit. 2020-10-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Deep Space Industries acquired by Bradford Space. SpaceNews [online]. 2019-01-02 [cit. 2020-10-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. JANUARY 2013, Mike Wall 22. Asteroid-Mining Project Aims for Deep-Space Colonies. Space.com [online]. [cit. 2020-10-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Metatron Global to invest in Deep Space Industries to advance asteroid mining mission. www.aerospace-technology.com [online]. [cit. 2020-10-24]. Dostupné online. 
  5. New venture 'to mine asteroids'. BBC News. 2013-01-22. Dostupné online [cit. 2020-10-24]. (anglicky) 
  6. Commercial Asteroid Hunters announce plans for new Robotic Exploration Fleet. PRWeb [online]. [cit. 2020-10-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-01-25. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]